Häälte kokkulugemine toimus Riigikogu hoones. Kohale jõudsin umbes 15 minutit pärast ürituse algust. Serverite ühendamist ei näinud aga kahtlen, kas seal oleks midagi olnud vaadelda. Järgnevalt ülevaade õhtu jooksul toimunust ka piltidega. Rõhutan, et olin ainus, kes sai vanamoodsa fotokaga sisse, sest telefonid tuli jätta uksetaha ja teisi ajakirjanikke kohal ei olnud. Siiski kogesin ametnike poolset piirangut, sest pärast tulemuste sisestamist viidi minu kaamerad uksetaha ja väidetava ettekäändega, et 23.35 ajal võib veel midagi avalikuks tulla (ei tohtinud enne südaööd). Sellest polnud ka abi, et pakkusin kaamera keeramist ekraanidel eemale, et saaks heli salvestada. Tagantjärgi on see kõnekas käitumine, mida mullu oktoobris ei olnud. Ma arvan, et sellel oli tagamõte. Avalikuks on tulnud info, et valimiste süsteem kuvas protsente valesti aga seal olles nägid vaatlejad ka olukorda, kus kokku loetud häälte arv oli suurem kui avalikustatud tulemuste summa. See tähendas olukorda, kus pingereas toodud kandidaadid said väiksema summa kui süsteem kuvas loetud häälte arvuks. Tõestust sellele paraku ei ole, sest salvestajad olid ruumist eemaldatud ja ametnike endi videokaamera samuti välja lülitatud. Kahjuks ei tulnud mõttele ka ekraanipilti pärast südaööd teha. Kui see on kellelgi olemas, siis võiks jagada ja saame kontrollida, kas kokku loetud häälte number klappis kandidaatide tulemustega.
.
Kui küsin endalt, kas tulemuse selgumine oli vaba, salajane, aus ja vaadeldav, siis pean vastama eitavalt. Vaatlejana ei näinud ma ühtegi e-hääletajat, keegi ei tea häälte vabatahtlikku andmist, süsteemi ei avaldatud vaatlejale lõpuni ja kohati meenutas see mustkunstniku etendust torukübaraga, kus tulemus võeti lihtsalt välja. Selle juures veel selline tõsiasi, et 23:40 paiku oli süsteemi sisestatud häälte järgi Reformierakonnal 1 koht ja Keskerakonnal 2 kohta ning see muutus umbes 10 minuti jooksul. Sellega samal ajal pani kaamerat käsitlenud noormees tähele, et kokku loetud häälte summa ei klapi kandidaatidele näidatavate häältega ja on suurem. Justkui süsteemis oleks hääli olnud loetud varuga, mille arvelt siis kellelegi ümber jagada. See tuli osaliselt välja valesti kuvatud protsentidest. Samuti oli Vikerraadios ajakirjanikult lause, et “me ei saa usaldada hääletanute numbrit” aga seda tsitaati pean veel täpsustama.
Kokkuvõttes oli tulemuse selgitamine nagu mustkunstiku etteaste. Lähedale ei lastud(lehmakett eraldas) ja parimate trikkide ajaks eemaldati salvestustehnika ruumist. Olen väga rahul, et andsin hääle paberil, sest selle lugemisega susserdada ei olnud võimalik. Jätkan oma tegevust e-valimiste vaatlejana, et need saaksid sama usaldusväärseks ja läbipaistvaks kui jaoskonnas hääletamine.